Výběr a chov ryb

Souhrn článků nejen o akvaristice - hodnocení a diskuze

Výběr a chov ryb

Nový příspěvekod admin » 14 dub 2012, 16:24

Kdy můžeme ryby vysazovat?

Dopřejme novému společenství v akváriu klid a čas, aby se stabilizovalo. V žádném případě nenasazujeme ryby okamžitě po naplnění nádrže vodou. Voda v tomto okamžiku není ani čirá, ani biologicky ustálená. Rostliny ještě nejsou zakořeněné a filtr k plně účinné práci potřebuje ještě několik dnů. Mnohem důležitější však je skutečnost, že ve vodě ještě nejsou mikroorganismy, které by zpracovávaly sloučeniny dusíku, vznikající rozkladem rybích výkalů a zbytků potravy. Důsledkem jsou vysoké hodnoty dusitanů, které velmi rychle mohou ohrozit život ryb.

Pomocí výrobků z odborného obchodu lze náběhovou, t.j. čekací dobu zkrátit na osm až deset dnů. Před nasazením ryb je nejjistější vhodnost akvarijní vody otestovat. Pro jistotu můžeme do nové nádrže přidat trochu substrátu ze dna nebo použitý filtrační materiál ze zdravého akvária. Tento materiál obsahuje žádoucí bakterie odbourávající dusík.

Jaké ryby máme chovat?

Již před koupí akvária, nejpozději však před zařízením nádrže, musíme mít jasno, jaké ryby chceme chovat. Bez výběru sestavená rybí společnost s množstvím pestrých druhů vypadá zajímavě pouze v prvním momentu obecného nadšení. Toto pestré hemžení se však velmi rychle okouká a dostaví se nepříjemnosti, protože ne všechny ryby se dají chovat dohromady. Následující otázky a doporučení nám usnadní snadný výběr :

Mají všechny ryby stejné nároky na teplotu ?
Cítí se všechny ryby v téže vodě dobře ?
Kryjí se jejich nároky ( tvrdá, měkká, mírně kyselá, nebo alkalická voda ) ?
Ryby žijící v hejnech chováme jen v hejnech ?
Všechny vodní pásma osazujeme malým počtem druhů.
Nezapomínáme, že některé ryby lze chovat jen jednotlivě.
Při první osazení nesmí chybět ryby žeroucí řasy.
Nedravé ryby bychom neměli dávat dohromady s rybami dravými.
Zřetel je třeba brát i na nároky na potravu. Do akvárií osázených rostlinami nenasazujeme žádné býložravce!
Stále jsou objevovány a nabízeny nové druhy ryb. Proto se před každou koupí informujeme, zda konkrétní druh je vhodný pro naše akvárium.

Ke stálé nabídce odborných obchodů patří více než 200 druhů ozdobných ryb. V odborných obchodech nám rádi a podrobně poradí. A vždy se vyplatí pohled do odborné literatury. Když jsme si vybrali, je třeba ryby rychle dopravit domů. Doma máme připravený čistý kbelík ( ve kterém nikdy nebyly čistící prostředky ) a síťku. Nakonec otevřeme přepravný sáček a k vodě v sáčku na 5 minut pověsíme do akvária. Za tuto dobu se teplota přepravní vody vyrovná teplotě vody v akváriu. Aby nedošlo k šoku z vody, odlijeme polovinu přepravní vody do připraveného kbelíku a do sáčku nalijeme stejné množství vody z akvária. Po dalších 15 minutách si ryby již zcela jistě zvykly na nové vodní prostředí a můžeme je bez přepravní vody ( sléváme přes síťku ) vysadit do jejich nového životního prostředí. Nyní budeme ryby pozorně sledovat, abychom při nějakých nepravidelnostech mohli ihned zasáhnout.

Odkud pocházejí ozdobné ryby?

Když člověk stojí před akváriem odborného obchodu s dobrým výběrem a dívá se na čilé rejdění pestře se lesknoucích ryb, každému, kdo má o ryby zájem, se vnucuje otázka, odkud tato nádherná ryba pochází z tuzemských a zahraničních pěstíren a od soukromých chovatelů. V jejich akváriích jsou šlechtěné i druhy, které v zemi svého původu již vymřely. Hlavními vývozci šlechtěných tropických ozdobných ryb jsou Hongkong, Singapur, Thajsko, USA, Japonsko a Izrael ( jezírkové ryby ). Asi 15 % nabízených druhů se ještě dováží ze zemí jejich původu. Odtud se letecky, zabalené ve speciálních tepelně upravených a zároveň izolovaných krabicích, nejkratší cestou dopravují do Evropy a do zámoří. Nezbývá než doufat, že díky vědeckým poznatkům bude možno šlechtit ještě více druhů ozdobných ryb, aby jejich odchyt z přírody byl omezen na minimum. Některé druhy jsou nabízeny v obchodech pouze sezonně. Příčinou je doba dešťů a monzunů v tropech. Při záplavách vystupují některé řeky o více než 5 metrů, dokonce až 15 metrů nad normál. Při vysoké vodě nelze ozdobné ryby chytat. V době sucha, při nízké hladině, jsou ryby ve zbylé vodě namačkány doslova hlava na hlavě. Bohatě prostřený stůl zde nacházejí nejen draví ptáci živící se rybami; také všechny druhy dravých ryb žijí v hojnosti, dokud samy nezahynou ve vyschlém toku. Přežít mohou pouze ryby, které zůstaly ve velkých řekách a hlubších tůních. Jedno je jisté: chytáním ozdobných ryb ještě nebyl žádný druh vyhuben. Dokud nedochází v celých oblastech k akutnímu ničení životního prostředí, neodvádějí se odpadní jedovaté látky do vody, nenapřimují se toky, neusazuje se průmysl, nemýtí pralesy a neprovádějí se zásahy do vodního režimu, bohatství ryb v přírodě se kvůli akvaristice nijak podstatně nezmenší. Naopak, mnoho zemí třetího světa poznalo národohospodářský přínos chovu ozdobných ryb a dále jej rozšiřují. Výstižným příkladem je jihovýchodní Asie. Tam kromě domácích ryb rozmnožují v pěstírnách i jihoamerické ryby a vodní rostliny. Například oblíbené jihoamerické neonky, které musí znát asi každý člověk, se dnes dovážejí výhradně z Hongkongu a Singapuru. S velkým úspěchem tam odchovávají dokonce druhy, které platí za velmi obtížně rozmnožitelné, jako jsou např. terčovci, parmička, žlutoocasá, mřenka nádherná a Labeo dvoubarevné.

Správná výživa ryb

Zdraví, délka života, vzhled ( barevnost ) a schopnost ryb se třít závisí na kvalitě jejich výživy. V přírodě přežívají jen nejsilnější a nejzdravější jedinci. Nabídka potravy, kterou mají ryby k dispozici v domácích vodních tocích, je silně závislá na ekosystému, počasí, roční době a jiných ekologických vlivech. Tyto různorodé a stále se měnící faktory podmiňují mnohotvárnou a obsáhlou nabídku potravy, ale také dobu hladovění a s ní spojenou jednostrannost výživy.Náročnou laboratorní práci vědcům podařilo vyvinout pro ozdobné ryby potravu, jejíž hodnota je díky vyváženému složení a formě, která rybám vyhovuje, dokonce vyšší než hodnota přirozené potravy. Kromě konstantní jakosti má tato potrava tu výhodu, že je vždycky k dispozici. To je důležité, neboť za život obyvatel náhradního životního prostředí ( akvária či zahradního bazénku ) přebírá chovatel plnou odpovědnost; proto je na něm i volba potravy pro jeho chovance i způsobu jejího podávání. Hotové krmivo pro ozdobné ryby se prodává ve formě vloček, granulátu nebo tablet. Jakost krmiva závisí na obsahu živin ( všechny musí být plně stravitelné ), životně důležitých vitamínů, stopových prvků a nestravitelných, balastních látek ( vláknin ). Vcelku má krmivo rozhodující význam pro délku života, růst, zdraví a vzhled a také pro reprodukci všech akvarijních ryb.

Co máme vědět o hotovém krmivu

Dobré komplexní krmivo pro ozdobné ryby musí být výživné, zdravé a sytící. Nesmí obsahovat žádné patogenní zárodky, škodlivé látky nebo škůdce. Složení rozhoduje o hodnotě krmiva. Obzvláště důležité je přesné a konstantní množství bílkovin, uhlohydrátu ( cukry, škrob, glykogen), tuků, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků, jakož i nestravitelných látek ( vláknin ). Hodnota zdrojů bílkovin závisí na složení jejich aminokyselin. Pouze při odborném skladování a zpracování použitých přírodních surovin zůstane jejich kvalita plně zachována až do zkrmení. U značkového krmiva pro ozdobné ryby prochází suroviny pečlivou chemickou a biologickou kontrolou jakosti. Ryby jsou v zásadě schopné rozlišovat různé druhy krmiva chuťově a podle konzistence ( složení ). Dobré krmivo žerou chtivě, protože vyhovuje jejich chuti. Dostatečně dlouho plave na hladině, takže hladinové ryby se nažerou dosytosti. Dostatečně dlouho se vznáší, takže nasytí ryby středního pásma. Správnou rychlostí klesá v kompaktním stavu, takže i ryby žijící u dna je mohou plně využít. Správné množství balastních látek v potravě zaručuje zdravé trávení. Kvalitní rybí mleté a všechny a všechny obsahové látky jsou zpracované tak, aby bílkoviny již nemohly způsobovat zákal. Při zkrmování se živiny neuvolňují do vody. Díky speciálnímu obalu si krmivo zachová konstantní jakost až do posledního zbytku.

Lze vynechat živou potravu?

Přestože 95% všech ozdobných ryb nabízených v obchodech by bylo možné výborně živit jen průmyslově vyráběným krmivem a specialitami, existují druhy, které k přijímání potravy přiměje pouze pohyb kořisti. Dravé ryby, například okounovití, štiky a vyslovení dravci, jako piraně, potřebují živou potravu. Velké ryby zase rády loví malé krmné rybky ( z chovu ), nebo si pochutnají na žížalách a moučných červech. U akvaristů jsou oblíbené nitěnky ( Tubifex ), které jsou v obchodě živé k dostání stále vzácněji. Nitěnky pocházející ze silně bahnitých a částečně znečistěných toků, proto se doporučuje tyto červíky před zkrmováním ještě několik dnů proplachovat pod tekoucí vodou. Ne všechny druhy ryb mohou nitěnky dobře strávit, ale i přes jmenované nevýhody se používají ke zpestření jídelníčku. Přirozené toky mnohých oblastí se bohužel pro odběr živého krmiva již nehodí. Stupeň znečištění a nahromadění těžkých kovů činí krmivo z takových vod riskantním. Netknuté toky jsou většinou pronajaty rybářům a slouží k chovu hospodářských ryb. Odběr bleštivců z toků, kde žijí hospodářské ryby, nelze doporučit, protože například u ježdíků se často vyskytují paraziti bleštivců. kteří mohou ohrozit i akvarijní ryby. Dříve velmi oblíbené perloočky jsou nyní vzácné, stejně jako larvy nebodavých komárů. Červené larvy pakomárů ( ,, patentky '' ) lze v odborných obchodech občas dostat, ale i ony pocházejí ze znečištěných toků a musí se před zkrmením nejprve proplachovat. Černé larvy komárů naproti tomu jsou nejen dobrou potravou, ale navíc je má na jaře a přes celé léto k dispozici téměř každý rybníkář a zahrádkář. Je ovšem třeba dbát na to, aby se rybám těchto larev a kukel nenabízelo příliš mnoho, protože v teplé vodě akvária se rychle vyvíjejí a líhnou bodavé samičky komárů. Krmivo odebrané z přírody však vždy znamená nebezpečí, že se do akvária zavlečou kapřivci, pijavice, jiní vnější paraziti nebo nezmaři. Roupice a grindal mohou u větších druhů a choulostivých exemplářů dávat dobré výsledky, chov těchto červíků v bytě však s sebou nese problémy. Také by se jimi nemělo krmit příliš často, neboť ryby po této vydatné potravě velmi snadno tuční. Zmrazené krmné živočichy je třeba před zkrmením roztát, opláchnout a vitaminizovat ( vitamíny z odborného obchodu ). Pro odchov rybího plůdku ve velkém je nezbytný vlastní chov žábronožky solné ( Artemia salina ). Jedná se o malé korýše, z jejichž vajíček se ve vodě s rozpuštěnou solí ( nejlépe soli pro žábronožky ) líhnou droboučké larvy - nauplie. Mnoho plůdku lze převést, přes první dny jejich života pouze tímto nejjemnějším planktonem. Ale i v tomto případě musí být akvarista opatrný. Platí zde zásada; nikdy nedávat do akvária příliš mnoho živé potravy, neboť živočichové z chladné vody v akváriu s teplou vodou rychle uhynou, a tak se zhoršuje kvalita vody.

Kdy, jak a jak často krmit

Asi 95 % všech druhů ozdobných ryb lze krmit hotovým krmivem a udržet je zdravé. Avšak chceme-li ryby krmit tak, jak to odpovídá jejich požadavkům, musíme respektovat některé skutečnosti. Ryby při krmení rády loví jednotlivá sousta. Proto existuje krmivo různě klesající ke dnu a též v různě velkých ,, soustech ''. Aby si ryby uchovaly instinkt chytání kořistí a normální reflexy, doporučuje se nejen změna v nabídce potravy, nýbrž i krmení na různých místech akvária. Překrmování zvířat zabráníme tím, že budeme několikrát denně podávat menší množství potravy. Krmíme vždy jen tolik, kolik ryby sežerou za několik minut. Doba, kdy krmíme, přitom hraje roli podřadnou. Můžeme podávat krmivo i jednou za den, například večer, několikrát za sebou. Jednu hodinu před vypnutím světla již nekrmíme. Ryby aktivní za soumraku a v noci jsou výjimkou; tyto druhy ryb lze krmit i po zhasnutí normálního osvětlení. Nepřímé světlo z obytné místnosti jim zcela stačí na to, aby se lačně vrhly na krmivové tablety. Kompaktní krmivo v tabletách přináší ,, život '' i do společenství ryb dna, které jsou aktivní ve dne. Tablety ihned klesnou a jsou tak plně k dispozici rybám spodních části nádrže. Je radost pozorovat, jak se sumci, parmy a tetry spodních vrstev vody radostně vrhají na tuto potravu a okusují ji. To platí i pro tablety, které lepíme na sklo. Nechme si vždy čas na to, abychom z krmení udělali zážitek pro sebe i pro ryby. Při pozorném sledování si uvědomíme, jak odlišně zacházejí různé druhy ryb s kořistí a zároveň se naučíme lépe chápat pochody, které probíhají v našem akváriu.

Kdy naše rybičky mají mláďata

Jednoho krásného dne je náhle objevíme uprostřed společnosti v akváriu: malá paví očka, moly, malé platy nebo mečovky. Okounek trpasličí nebo kančíci provádějí početné hejno svých mláďat akváriem, ostražité a zároveň agresivně. Samičky tlamovců plují akváriem s tlustou tlamkou. Nezúčastněná rybí společnost by však malé rybky nejraději sežrala. Nejpozději nená je jasné, že se musí něco stát, chceme-li z překvapivé nadílky rybích mláďat něco odchovat. Pomoci zavěšené plastikové vytírací nádržky se dobře podaří ochránit mladé před pronásledováním jinými rybami i před vlastním druhem. Je však lepší se na takové eventuality včas připravit. Dobrou službu nám prokáže odchovné akvárium, které lze vytápět, je opatřeno filtrem a ve kterém můžeme plůdek odchovat bez problémů. Většina druhů ryb ráda přijímá speciální krmivo pro mláďata ( ,, mikry '' ) s vysokým obsahem bílkovin, které jim dobře svědčí. Choulostivé druhy živíme naupliemi žábronožky solné (Artemia salina) nebo tříděným rybničním planktonem. Vytříděné nejjemnější složky planktonu tvoří především nálevníci, vířnící, drobné perloočky nauplie buchanek. Toto ,,prachové'' krmivo však není v každé roční době k dispozici v dostatečném množství. V době nedostatku je dobrým východiskem pěstování žábronožky solné, aby mláďata mohla vždy dobře růst a prospívat, potřebují kromě spravného krmiva vždy též dobrou vodu. Budeme-li často měnit malé množství vody, nebudou žádné problémy.
Uživatelský avatar
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 103
Registrován: 07 led 2012, 14:59

Zpět na Články

cron