Jak bojovat proti přemnoženým šnekům?

Souhrn článků nejen o akvaristice - hodnocení a diskuze

Jak bojovat proti přemnoženým šnekům?

Nový příspěvekod admin » 02 led 2022, 17:51

Je mnoho způsobů, jak bojovat proti přemnoženým šnekům. Některé způsoby jsou opravdu drastické a oproti tomu některé dokážou účinně a bez problémů pomoci. Proto si dnes řekneme o způsobech, které je vhodné použít a oproti tomu o těch, které se moc nedoporučují.

Nejdříve si řekneme, kolik šneků je potřeba do jednotlivých akvárií umístit. Jestliže máte od 54l do cca 100l, pak vám postačí dva šneci, kteří dokážou kvalitně vyčistit celé akvárium od řas, apod. Jestliže máte problémy s řasami, pak dokupte další, nebo zvolte Krunýřovce, kteří tuto práci zastanou také obstojně. Vše co je nad 100l pak záleží jen a jen na vás a na potřebách vašeho akvária. Dejte si ovšem pozor, abyste jich zpočátku nekoupili moc, protože při nedostatku potravy by se okamžitě vrhli na živé květiny, které by dokonale zlikvidovali, nebo nehezky poškodili.

Při chovu se dívejte po vajíčkách, která šneci kladou na suchá místa, například na vrchní poklopy akvárií, zvláště kolem zářivek, kde je teplo, ale odpařováním vody také dostatečné vlhko. Při pravidelné kontrole vždy tyto místa prozkoumejte a popřípadě vajíčka seberte. Jestliže je vám vajíček líto, pak najděte nejbližší řeku, říčku, či potůček a umístěte vajíčka těsně nad hladinu. Postupem času se vylíhnou a budou čistit vaše okolní řeky.

Jestliže se vám šneci již přemnožili, pak postačí zakoupit rybičky, které dokážou šneky zpacifikovat. Jedná se o Krunýřovce Ancistrus, Glyptoperichtys, aj. Dále můžete zakoupit rybky typu vrubozobců pavích, a to konkrétně Astronotus ocellatus. Drobní likvidátoři šneků jsou i Botia macracanthus, Botia almorhae a někteří draví sumci.

Boj proti šnekům je jednoduchý a dá se vyřešit přirozenou cestou. Rozhodně nedoporučuji chemikálie proti šnekům, protože nevěřím, že chemikálie, která dokáže zabít šneky, neovlivní také ostatní živý organismus.
Uživatelský avatar
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 103
Registrován: 07 led 2012, 14:59

Zpět na Články

cron