Informovať sa pred kúpou akváriových rýb a vyvarovať sa impu

Souhrn článků nejen o akvaristice - hodnocení a diskuze

Informovať sa pred kúpou akváriových rýb a vyvarovať sa impu

Nový příspěvekod admin » 02 led 2022, 17:41

Začnime na akvaristiku trochu netradične s tým, že informácia má často vyššiu hodnotu, ako nejaký materiálny statok. Ak chceme zájsť do extrémov, vezmime si príklad z trhu s akciami. Je lepšie vlastniť akciu, alebo je lepšie mať konkrétnu informáciu hovoriacu, že akcia spoločnosti XYZ získa v priebehu zajtrajška na cene 20%, prípadne, že rovnaké percento svojej hodnoty stratí?

Myšlienka vyššie, aj keď sa to môže zdať pritiahnuté za vlasy, je plne aplikovateľná aj na rozhodovanie sa o tom, aké rybky umiestnime do svojej nádrže. Je totiž múdre kupovať také ryby, ktoré sa budú navzájom znášať, a ktoré budú žiť svoj život šťastne, narozdiel od situácie, kedy by sme mali každý týždeň dokupovať ďalšie jedince len kvôli tomu, že sa buď navzájom napádajú, alebo že im nevyhovuje prostredie v našom akváriu, a je jedno, či berieme do úvahy teplotu, pH, či rýchlosť prúdenia vody. Práve preto sa pozrime na informácie, ktoré sú pri rozhodovani sa dôležité. Síce nebudeme z informácií získavať kapitál, no použijeme ich ďalej a pomôžu nám vyvarovať sa chýb, ktoré robia mnohí chovatelia.

Teplota a chemizmus vody

Rybky a rastlinky do akvária vyberajte tak, aby si navzájom vyhovovali z pohľadu požiadaviek na kvalitu prostredia. Jednoducho sa to povie a ešte jednoduchšie sa to realizuje. Stačí si pred nákupom vyhľadať informácie o tom, akú teplotu, pH, tvrdosť vody ryba vyžaduje, a rovnaké informácie nájdite aj o rastlinách. Výsledkom bude, že sa nebudete rozhodovať na základe sfarbenia konkrétneho druhu ryby, ale do predajne prídete so zoznamom druhov, z ktorých chcete pre svoje akvárium vybrať. Na internete je viacero stránok s týmito informáciami, a ak chcete overiť vhodné parametre povedzme pre Gupky, stačí sa pozrieť na https://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_duhova , či https://sk.aqua-fish.net/rybky/gupka . Aj keď sa zdroje nie vždy zhodujú na vhodných parametroch, ideálny postup je ten, že sa prikloníte k priemerným hodnotám z takto získaných informácií. Nestáva sa totiž, aby jeden zdroj uvádzal vhodné pH v rozmedzí od 5 do 6, a iný zdroj zas pH v intervale od 7 do 8. Ak si nieste aj naďalej istý, hľadajte ďalej, kým sa nepresvedčite o naozaj správnych údajoch.

Kompatibilita a správanie rýb

Riaďte sa princípom, že jedna ryba by nemala napádať a nemala by zožrať druhú rybu. Preto sa vyhýbajte kombinácii rýb, kedy povedzme chcete chovať Akary spolu s Gupkami. Nielenže Akara nie je tropická ryba, t.j. vyžaduje chladnejšiu vodu, zároveň sa ale jedná o oportunistu a predátora, ktorý nepohrdne malou Gupkou. Rovnako mnohé väčšie a agresívne cichlidy z Afriky a Strednej Ameriky nebudú dlho váhať a maličké, a bezbranné, Daniá, Gupky, rôzne Tetry proste zjedia. Vždy sa snažte zistiť si veľkosti dospelých jedincov vopred, a rovnako sa zamerajte na správanie sa voči iným druhom, prípadne aj na správanie v rámci druhu. V tomto ohľade spomeňme napríklad Bojovnice, kde samce sú voči iným samcom agresívne, no samičky v rovnakej nádrži samozrejme tolerujú. Tento popis samozrejme vychádza z Bojovnice siamskej, v prírode ale nájdeme aj také druhy Bojovníc, ktoré sa nevyznačujú agresivitou medzi samcami.

Jedálniček

Často ignorovanou súčasťou chovu akváriových rýb je kŕmenie, ideálna potrava, a frekvencia podávania jedla osadenstvu nádrže. Za tie roky, čo sa venujem akvaristike a pomáham ľuďom s ich otázkami (samozrejme často sa pýtam aj ja) som sa stretol s prípadmi, kedy akvaristi podávali mäsožravým rybám vločky, prípadne Spirulinu (mimochodom, Spirulina je vhodná aj pre ľudí: http://plnielanu.zoznam.sk/c/2267/riasa ... e-aj-krase). Ak nepoznáte druh ryby, ktorý sa vám páči, a ktorý si chcete zadovážiť, nutne venujte aspoň pár hodín tomu, že si preštudujete stravovacie potreby konkrétnej rybky. Obvykle dôjdete k poznaniu:

Že odporúčaná frekvencia stravovania pre ryby je jeden až dvakrát denne
Že odporúčané množstvo jedla je také, ktoré ryby spotrebujú najneskôr do piatich minút

Keďže ale druhy jedla pre rybky nezahŕňajú len vločky, je dobré zistiť, ktoré druhy potravy sú naozaj vhodné. Napríklad také štvorzubce budú potrebovať živé slimáky, najlepšie kotúľky, ktoré nielen skonzumujú, ale si na ich ulitách zároveň budú brúsiť zuby.

Mnohým všežravým a mäsožravým rybám zas chutia patentky, no možno ste nevedeli o tom, že veľa ľudí má na patentky alergiu, ktorá sa prejavuje tak, že postihnutému opuchnú dýchacie cesty a dochádza k problémom s dýchaním – človek sa dusí a má pocit, že musí na čerstvý vzduch. Rovnako platí, ak si ruky po kŕmení patentkami neumyjete, a následne si pretriete oči, po krátkej dobe vám viečka opuchnú, oči začnú slziť a budete mať neustále pocit svrbenia – ak si oči budete pretierať, stav sa samozrejme ešte zhorší, pretože si alergén rozotriete po tvári vo väčšej miere. Práve z tohto dôvodu pri kŕmení používajte rukavice, úplne postačia lacné, pripomínajúce sáčky, a po použití ich vyhoďte. Lyžička špeciálne vyhradená pre kŕmenie rýb je taktiež výborný pomocník.

Iným rybám zas musíte podávať iba stravu založenú na zelenine, keďže sa jedná o druhy, ktoré pojedajú rastliny. Príkladom je spomínaná Spirulina - jedná sa o riasu, ktorá je bohatá na stopové prvky, a podporuje imunitu a celkový stav rýb. Iným príkladom zeleninovej stravy je olúpaný hrášok, či brokolica.

Vôbec totiž nemusíte pri stravovaní spoliehať len na komerčne ponúkané krmivá, stačí si vo vedre mimo obydlia namnožiť v hnijúcom mäse červy, a tými následne nakŕmite obyvateľov svojho akvária.

No aj pestovanie červov ako krmiva má svoje negatíva, niekedy totiž pomocou takýchto organizmov môžete do nádrže introdukovať choroby. Z tohto dôvodu je ideálne červy po odlovení z pôvodnej nádoby nechať v čistej vode po dobu 24 až 48 hodín, nech sa zbavia exkrementov, a následne ich môžete podávať svojim rybkám.

Pri výbere krmiva taktiež majte na pamäti to, že lacné formy krmív často farbia vodu a nikdy neviete, čo obsahujú, a to aj napriek tomu, že etiketa na zadnej strane výrobku popisuje obsah. Na mnohých lacných výrobkoch nedospejete spočítaním percentuálnych podielov rôznych zložiek k 100 percentám, t.j. niektoré zložky krmiva sú úmyselne vynechané zo zoznamu.

Záver

Záverom by som rád zdôraznil, že informovanosť je naozaj kľúč k dobrému rozhodnutiu. V akvaristike, rovnako ako aj v mnohých iných oblastiach totiž nejde o uspokojenie krátkodobých želaní, ale o postupné zdokonaľovanie sa a o prezieravý prístup. Ryby a rastliny sú totiž živé tvory, a mali by sme im poskytnúť také prostredie a starostlivosť, aby neboli spokojní len obyvatelia nášho akvária, ale aby sme my – akvaristi – nemali pocit, že sme niečo zanedbali.
Uživatelský avatar
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 103
Registrován: 07 led 2012, 14:59

Zpět na Články

cron