Jak vycvičit Skalára, aby neokusoval menší rybky?

Souhrn článků nejen o akvaristice - hodnocení a diskuze

Jak vycvičit Skalára, aby neokusoval menší rybky?

Nový příspěvekod admin » 08 kvě 2012, 13:16

Skalára je úchvatná ryba, která je nádherná a velmi společenská k rybkám ostatním. Ovšem pokud ji špatně malé rybky představíte, pak může dojít k neštěstí v podobě úhynu malých ryb. V tomto článku si tedy řekneme, jak Skalára vycvičit.

Skalára je jedna z nejinteligentnějších ryb, kterou můžete ve svém akváriu mít. Vědci dokázali, že Skalára dokáže počítat, tedy v přírodě dokáže spočítat jedince, které bere jako nepřítele a seskupit se do hejna tak, aby se jim mohli bránit. Toto chování používají jak na obranu, tak na lov. Jestliže vidí, že lovených rybek je málo, pak zaútočí na každou. Pokud cítí, že jejich kořisti je hodně, pak vybírají jen nemocné a staré kusy, které nebudou poskytovat nebezpečí. Toto chování můžete využít ve svůj prospěch, a pokud kupujete malé rybky, tak jedině v hejnu, aby o ně Skalára nejevila zájem.

Největším problémem je fakt, že Skalára považuje nové obyvatele akvária za potravu. Proto je potřeba nejdříve Skalára nakrmit, a poté teprve vypustit do akvária nové malé rybky. Jestliže i přes tento fakt na ně útočí, pak vezměte špejli a vždycky do Skalára jemně šťouchnete, ovšem ne tak, abyste mu ublížili. Jen mu špejlí dejte najevo, že prostě a jednoduše nesmí. Mám odzkoušené, že během dvaceti šťouchů Skalára nadále nejeví o malé rybky zájem a vyhýbá se jim.

Další metodou je prst na skle. I když ryby nemají rády, když se na ně klepe, pak to alespoň třikrát zkuste v případě, že Skalára provádí útok na malé rybky. Leknutím si uvědomí, že tuto činnost nesmí dělat a zanechá ji. Kdyby opět agresivně napadal ostatní rybky, pak stačí přiložit prst na sklo v blízkosti Skalára a ten ztuhne a naježí se. Tím zanechá své činnosti a již ji nebude opakovat.

Tento problém nastává se Skalárama jen v malých akváriích, cca do 100 l a dále již je rybka bezproblémová. Já osobně jsem vycvičil Skalára samce natolik, že si dnes nevšímá ani Pavích oček, což je skvělé. Tedy nemusíte Skalára zatracovat, ale můžete se pokusit s jeho chováním něco dělat. I přes tento fakt je to skvělá ryba, která si zaslouží mít místo ve vašem akváriu!

Autor: Jan Kříž
Uživatelský avatar
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 103
Registrován: 07 led 2012, 14:59

Zpět na Články

cron